Lamborghini Lanzador: przyszłość samochodów elektrycznych według włoskiego producenta

Automobili Lamborghini zaprezentowało koncepcyjny model Lanzador podczas Monterey Car Week. Stanowi on wizję przyszłego, w pełni elektrycznego, czwartego seryjnie produkowanego samochodu włoskiej marki. Samochód charakteryzują czyste, techniczne formy wraz z zupełnie nową koncepcją w zakresie osiągów i wyjątkowych wrażeń podczas jazdy. Produkcja seryjnego modelu Lamborghini Lanzador rozpocznie się w 2028 roku.

Lanzador wpisuje się w ogłoszoną w 2021 roku strategię Direzione Cor Tauri włoskiej firmy, która wskazuje drogę w kierunku dekarbonizacji i elektryfikacji. Pierwszym modelem w pełni wpisującym się w projekt było Lamborghini Revuelto, które miało swoją premierę w marcu tego roku.

– Wraz z czwartym modelem koncepcyjnym uruchamiamy nowy segment samochodów: Ultra GT, który zapewni klientom nowe, niezrównane wrażenia z jazdy Lamborghini dzięki zastosowaniu pionierskich technologii. Koncepcja Lanzador wykorzystuje naszą filozofię supersportowego charakteru w połączeniu z nowymi technologiami i futurystycznym designem, doskonale wpisując się w naszą strategię Direzione Cor Tauri – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Technologia przyszłości

W nowym koncepcyjnym modelu zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Silnik elektryczny o dużej mocy na każdej osi zapewnia stały, w pełni elektryczny napęd o szczytowej mocy jednego megawata. Sprawdzi się w każdych warunkach, na każdej nawierzchni oraz przy każdym stylu jazdy. Napęd na wszystkie koła oferuje również aktywne wektorowanie momentu obrotowego na tylnej osi. Dzięki temu rozwiązaniu, samochód zapewnia dynamiczne zachowanie na zakrętach, dostosowane do każdej sytuacji. Energia jest dostarczana przez wysokowydajny akumulator nowej generacji. Wysokie osiągi samochodu zapewni również nowoczesne oprogramowanie oraz systemy sterowania. 

– Lamborghini zdefiniuje swoją przyszłość poprzez wykorzystanie strategii aktywnych systemów kontroli. Przenosimy zintegrowaną kontrolę dynamiki jazdy Lamborghini na zupełnie nowy poziom, niedostępny wcześniej w produkcyjnych samochodach sportowych, oferując tym samym naszym klientom zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Znalezienie właściwej równowagi pomiędzy mocą, osiągami, zasięgiem i aerodynamiką jest z pewnością jednym z największych wyzwań podczas prac nad modelem – wyjaśnia Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.

Systemy sterowania

W modelu koncepcyjnym wprowadzono pilota, który samodzielnie reguluje systemy sterowania podczas jazdy za pomocą elementów znajdujących się na sportowej kierownicy. Kierowca może w ten sposób aktywnie wpływać na zachowanie samochodu, a tym samym stworzyć własny, indywidualny charakter pojazdu. Lamborghini stworzyło trzy kluczowe dla samochodu koncepcyjnego systemy sterowania: kontrolę dynamiki jazdy, aktywną aerodynamikę oraz aktywne zawieszenie.

W nowo opracowanym systemie kontroli dynamiki jazdy Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata (LDVI) wykorzystano znacznie więcej zintegrowanych czujników i siłowników, dzięki którym powstaje dokładny algorytm zachowania samochodu. Pozwala to na bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek wcześniej dostosowanie charakteru jazdy do kierowcy, dając przedsmak przyszłej technologii radarowej.

System aktywnej aerodynamiki ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva) zwiększa zasięg na jednym ładowaniu akumulatora, jednocześnie poprawiając osiągi. Wykorzystana precyzyjna siła docisku przy wyższych prędkościach na zakrętach oraz najniższy możliwy opór powietrza przy maksymalnej prędkości mogą być regulowane w Lanzadorze, tak by uzyskać najlepszą wydajność samochodu. Technologia została zastosowana wcześniej w modelach Huracán Performante i Aventador SVJ.

Dzięki systemowi aktywnego zawieszenia, w tym zastosowaniu skrętnej tylnej osi i zawieszenia pneumatycznego, Lanzador w sposób optymalny dostosowuje się do każdej sytuacji na drodze za pomocą elementów sterujących na kierownicy. 

Kluczową zaletą elektrycznych samochodów sportowych z dwoma silnikami jest precyzyjny rozkład momentu obrotowego, który zapewnia lepszą dynamikę jazdy. W modelu koncepcyjnym, element sterujący oblicza niezbędny bądź pożądany moment obrotowy dla każdej osi indywidualnie w ciągu milisekund, z kolei dwa silniki obsługują lewą i prawą stronę tylnej osi.

Wheelspeed Control

Dzięki systemowi Wheelspeed Control Lamborghini bardzo precyzyjnie reguluje moc i siłę na poszczególnych kołach, zapewniając jeszcze bardziej precyzyjne wchodzenie w zakręty oraz bezpośrednią i szybką jazdę na szczególnie krętych drogach i przy silnym przyspieszeniu. 

– Połączenie tych systemów podnosi właściwości jezdne samochodu koncepcyjnego na nowy poziom w porównaniu z supersportowym samochodem z silnikiem spalinowym: jest to elektryczny, superinteligentny Ultra GT. Dzięki nowo opracowanym i wysoce zintegrowanym trybom jazdy, w tym aktywnym elementom sterującym, Lamborghini zwiększanie tylko przyjemność z jazdy, ale również podnosi osiągi – dodaje Rouven Mohr.

Design – oczekuj nieoczekiwanego

Projekt samochodu koncepcyjnego GT jest inspirowany statkami kosmicznymi. Projekt nadwozia jest odważny i nieoczywisty: napięte, czyste linie są charakterystyczne dla Lamborghini i widać w nich inspiracje legendarnymi modelami marki, w tym Sesto Elemento, Murciélago i Countach LPI 800-4. 

Futurystyczne detale samochodu koncepcyjnego są wyrafinowane i odzwierciedlają jego wyjątkowy charakter: smukłe reflektory czerpią inspirację z Countach LPI 800-4, podczas gdy tylne światła w kształcie sześciokąta zawierają charakterystyczną sygnaturę świetlną z trzema elementami LED po każdej stronie. Typowe elementy stylistyczne, takie jak Y i sześciokąt, które charakteryzują design Lamborghini od samego początku, można znaleźć w całym samochodzie, w tym w tylnych światłach i we wnętrzu.

– Lamborghini Lanzador jest jak dotąd naszym najbardziej wizjonerskim i futurystycznym samochodem koncepcyjnym. Jego proporcje są nowe, z potencjałem do stworzenia zupełnie nowego segmentu motoryzacyjnego. Lanzador to supersamochód sportowy, który został zaprojektowany dla nowego pokolenia dorastającego w erze zaawansowanych technologii i cyfryzacji, a także demonstruje nowe i świeże pomysły Lamborghini w zakresie naszego podejścia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, poprzez wnętrze zapewniające więcej miejsca i wykorzystujące innowacyjne materiały – mówi Mitja Borkert, główny stylista Lamborghini.

Samochód koncepcyjny zyskał kolor nadwozia o nazwie Azzurro Abissale specjalnie zaprojektowany i opracowany na potrzeby prezentacji Monterey Car Week. 

Zrównoważone materiały we wnętrzu

Wnętrze zostało wykonane niemal w całości z ekologicznych materiałów wyprodukowanych we Włoszech. Wysokiej klasy wełna Merino (od włoskiej firmy z certyfikatem B) stanowi obicie deski rozdzielczej i foteli, a do przeszyć wykorzystano kolorowe nici wytworzone z regenerowanego nylonu pochodzącego z recyklingu. Inne elementy wnętrza, takie jak pianka foteli sportowych, wykonana została z włókien pochodzących z recyklingu i wydrukowanych w 3D. 

Dekarbonizacyjna mapa drogowa Lamborghini – strategia Direzione Cor Tauri

Od 2015 r. zakład w Sant’Agata Bolognese o powierzchni 182 000 m2 działa jako certyfikowana firma neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Wraz z planem dekarbonizacji Direzione Cor Tauri przedstawionym w październiku 2021 r., firma zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 co najmniej o połowę od 2025 r. 

Lamborghini planuje zelektryfikować całą gamę swoich produktów do końca 2024 roku. W ciągu czterech lat włoska firma zainwestuje ponad 1,9 miliarda euro na konwersję na technologię hybrydową, co jest największą inwestycją w historii włoskiej marki. 

Lanzador stanowi konkretną zapowiedź pojazdu produkcyjnego, który Lamborghini zaprezentuje w 2028 roku.

O rynku motoryzacji

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *