Systemy monitorujące otoczenie – musisz je mieć w swoim aucie

  • System kamer 360º dostępny jest w standardzie w modelach CUPRA Ateca VZ oraz Tribe Edition. Z kolei jako opcja dodatkowa oferowana jest w modelu Born w pakietach Pilot M+ i Pilot L, a także we wszystkich wersjach modelu CUPRA Formentor.
  • Za pomocą 4 kamer, umieszczonych w różnych częściach samochodu, system generuje połączony obraz, wyświetlany na ekranie systemu infotainment.
  • Traffic Sign Recognition dostępny jest w standardzie we wszystkich wersjach CUPRY Leon oraz w modelach Formentor VZ i Tribe Edition. Z kolei klienci mogą wybrać tę funkcjonalność jako opcję dodatkową w modelu Born z pakietami Pilot M, M+ oraz L.

Wśród rozwiązań technologicznych, stosowanych przez barcelońską markę szczególną uwagę zwraca możliwość widoku peryferyjnego oraz rozpoznawania znaków drogowych. System TopView 360º umożliwia kierowcy obserwację otoczenia samochodu z lotu ptaka, nakładając na siebie obraz z czterech różnych kamer, umieszczonych w wybranych miejscach pojazdu. Natomiast Traffic Sign Recognition rozpoznaje nie tylko znaki drogowe, ale również działa w odpowiedzi na zmieniające się warunki pogodowe. CUPRA oferuje te funkcjonalności zarówno w standardzie oraz jako opcje dodatkowe we wszystkich swoich modelach.

System TopView 360º

Zasada działania systemu TopView 360º polega na tym, że na samochodzie umieszczone są cztery kamery, znajdujące się odpowiednio na osłonie chłodnicy, lusterkach zewnętrznych i pokrywie tylnej. Dzięki nim kierowca ma do dyspozycji podgląd obszaru przed samochodem, z lewej i prawej strony pojazdu, a także widok z kamery, umieszczonej na tyle auta. Ponadto możliwe jest zobaczenie samochodu z lotu ptaka. Widok 360º generowany jest komputerowo poprzez połączenie obrazu z wszystkich kamer i dostępny jest w dwóch wersjach: zbliżonej i oddalonej od samochodu. System ten dostępny jest w standardzie w CUPRZE Atece VZ oraz Tribe Edition. Z kolei jako opcja dodatkowa oferowana jest w modelu Born w pakietach Pilot M+ oraz L, a także we wszystkich wersjach CUPRA Formentora.

System rozpoznawania znaków

Traffic Sign Recognition to technologia rozpoznawania znaków drogowych, która przekazuje kierowcy ostrzeżenia i komunikaty poprzez wyświetlanie ich na desce rozdzielczej w zasięgu wzroku kierowcy. Jego działanie opiera się na danych zbieranych w czasie rzeczywistym. Czujniki w systemie CUPRA zsynchronizowane są z przednią kamerą, identyfikując limity prędkości, zakazy i nakazy oraz przebudowy dróg. Dodatkowo system odpowiedzialny jest za dostosowanie działania wycieraczek do warunków pogodowych. Traffic Sign Recognition dostępny jest w standardzie we wszystkich wersjach CUPRA Leona oraz w Formentorze VZ i Tribe Edition. Z kolei klienci mogą wybrać tę funkcjonalność jako opcję dodatkową w modelu Born z pakietami Pilot M, M+ oraz L.

O rynku motoryzacji

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Nad Wisłą znajdują się liczne zakłady produkcyjne takich marek jak Inter Cars, Toyota Motor Poland czy Mercedes-Benz. Volkswagen Poznań wyprodukował od stycznia 2022 roku już 40 881 samochodów. W 2016 roku Mercedes-Benz zdecydował się wybrać Jawor w województwie dolnośląskim na lokalizację zakładu produkcyjnego o wartości 500 milionów euro. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych. Rozwijane są tam samoobsługowe linie produkcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Ponadto, szwedzki producent baterii do e-pojazdów, Northvolt, poinformował w lutym 2021 o budowie fabryki w Gdańsku. Koniec pierwszego etapu inwestycji o łącznej wartości 200 milionów dolarów zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. 

Inwestorzy z branży motoryzacyjnej w Polsce mogą korzystać z preferencyjnych przepisów podatkowych i dotacji, które są różnymi formami pomocy publicznej. Wśród środków wspierających znajdują się zwolnienia z podatku dochodowego dla inwestycji oraz podatku od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także pomoc oferowana w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają wspierać prace badawczo-rozwojowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *