• Jednym z ułatwień, jakie czekają na właściciela w modelu CUPRA Born jest wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, prezentujący wizualne wskazówki dotyczące drogi.
  • Model ten cechuje się licznymi rozwiązaniami wykorzystującymi najnowsze technologie, wśród których można znaleźć kamerę Top View 360º umożliwiającą większą kontrolę ruchu pojazdu np.: podczas parkowania.
  • Pierwszy elektryk barcelońskiej marki posiada w standardowym wyposażeniu 7 poduszek powietrznych, a także progresywne wspomaganie układu kierowniczego, które pozwala m.in. na mniejsze zużycie spalania.

Dostępna w sprzedaży od 2021 roku CUPRA Born, czyli pierwszy w 100% elektryczny pojazd barcelońskiej marki, cechuje się szeregiem udogodnień, które mają na celu polepszenie wrażeń z jazdy. Wykorzystując nowinki technologiczne i nowoczesne rozwiązania, samochody CUPRA zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżowania na co dzień oraz w sytuacjach, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności.

Wszystko w zasięgu wzroku

Jednym z ułatwień, jakie czekają na właściciela w modelu CUPRA Born jest wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, prezentujący wizualne wskazówki dotyczące drogi. Rozwiązanie to oferuje wciągające wrażenia, które integrują niezbędne dane dotyczące jazdy i wyświetlają je bezpośrednio na przedniej szybie. Z wbudowanym asystentem podróży Travel Assist możliwa jest ponadto półautonomiczna jazda oraz zestaw technologii pomagających zachować bezpieczeństwo i czujność na drodze. Wśród nich kierowca znajdzie Multi Collision Brake, czyli automatyczny hamulec pokolizyjny ograniczający skutki kolejnych kolizji oraz systemy wspomagania hamowania. Pełen obraz sytuacji zapewnia z kolei system kamer 360 stopni z funkcją Top View, stworzony z myślą o ułatwieniu parkowania.

Dzięki wbudowanym rozwiązaniom, wykorzystującym nowoczesną technologię, kierowca zyskuje niezastąpione wsparcie. Asystent podróży oraz intuicyjny wyświetlacz, prezentujący na przedniej szybie najważniejsze z perspektywy prowadzącego pojazdu informacje pozwalają cieszyć się komfortową jazdą, podczas której kierowca czuje, że ma pełny obraz sytuacji, z kolei zestaw kamer ułatwia parkowanie nawet na ciasnych parkingach oraz w sytuacjach o ograniczonej widoczności – podkreśla Katarzyna Dziomdziora, PR managerka marek SEAT i CUPRA.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

CUPRA Born wyposażona jest także w systemie ochrony pasażerów Pre-Crash. W jego skład wchodzą zaawansowane czujniki ESC, które reagują na niebezpieczne sytuacje na drodze oraz systemy Front i Side Assist, dzięki którym pojazd, a także pasażerowie są zabezpieczeni z każdej strony. Dodatkowo pierwszy elektryk w gamie barcelońskiej marki posiada w standardowym wyposażeniu 7 poduszek powietrznych (2 przednie, 2 boczne, 2 kurtyny powietrzne, poduszka centralna), a także progresywne wspomaganie układu kierowniczego, które pozwala m.in. na mniejsze zużycie spalania. Co więcej, w 2022 roku model CUPRA Born dołączył do grona najbezpieczniejszych samochodów, uzyskując najwyższą ocenę w testach Euro NCAP. Pierwszy w 100% elektryczny model barcelońskiej marki zdobył wysokie noty we wszystkich czterech kategoriach: ochrona pasażerów (93%), bezpieczeństwo dzieci (89%), ochrona pieszych (73%) i systemy bezpieczeństwa (80%).

O rynku motoryzacji

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *