• Jednym z kluczowych elementów przy wyborze floty samochodowej jest wartość rezydualna, która antycypuje przyszłą wartość pojazdu po zakończeniu okresu użytkowania oraz bezpośrednio wpływa na całkowite koszty użytkowania pojazdu (TCO)
  • Według niezależnych analiz firmy INFO-EKSPERT, marka CUPRA ma jedną z wyższych wartości rezydualnych w segmencie.  
  • Topowy Formentor po trzech latach i 60 tys. km będzie wart na rynku wtórnym około 70% swojej wartości początkowej.

Dobór odpowiedniego pojazdu do floty firmowej jest wyzwaniem wymagającym uwzględnienia szeregu aspektów. Menadżerowie flot muszą brać pod uwagę różnorodne czynniki, w tym potrzeby pracowników, koszty eksploatacji oraz comiesięczne zobowiązania. Dlatego na popularności zyskują dedykowane rozwiązania finansowe. Zapewniają one stałą opiekę nad pojazdem oraz przewidywalne comiesięczne opłaty, na przykład flagowy CUPRA Formentor, który w leasingu kosztuje od 1372 zł/msc lub CUPRA Leon – od 1341 zł/msc. 

Poza dobrą ofertą cenową pojazdy marki CUPRA oferują wyposażenie godne marek premium. W skład standardowych opcji zalicza się m.in. tempomat z ogranicznikiem prędkości, Lane Assist, system rozpoznawania zmęczenia, 7 poduszek powietrznych, system bezkluczykowego dostępu do samochodu KESSY czy wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala. Są to istotne elementy, wpływające nie tylko na komfort i bezpieczeństwo podróżowania, ale również na wysoką wartość rezydualną pojazdów.

Wpływ na wartość rezydualną ma m.in powszechna opinia o marce i modelu, popyt, cena zakupu, rodzaj nadwozia, kompletacja wyposażenia oraz jednostka napędowa. Pod tym względem CUPRA może pochwalić się rozwiązaniami nie tylko ekonomicznymi, ale też o najwyższych osiągach. Wśród gamy silnikowej znajdują się benzynowe 1,5 TSI o mocy 150 KM dostępne zarówno w wariancie z przekładnią manualną lub automatyczną DSG (miękka hybryda). Są też mocniejsze warianty 2-litrowe generujące 190 lub 245 KM. Dla koneserów poszukujących wysokich osiągów marka przygotowała ekstremalną wersję VZ generującą 310 KM lub VZ5 o mocy 390 KM – dostępną jedynie w modelu CUPRA Formentor.

– Pojazdy CUPRA to ciekawa alternatywa dla typowych, popularnych flotowych pojazdów. Każdy z oferowanych prestiżowych modeli cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w salonach jak i na rynku wtórnym co przekłada się na wysokie wartości rezydualne. Dobrym tego przykładem jest m.in. CUPRA Formentor, którego wartość rezydualna po trzech latach i 60 tys. km jest na poziomie 70%*. To jeden z lepszych wyników w swojej klasie. Podobnie jest w przypadku bestsellerów CUPRA Ateca oraz CUPRA Leon, dla których wartości rezydualne wynoszą odpowiednio 67%* i 68%* – stwierdza Dariusz Wołoszka, wiceprezes INFO-EKSPERT.

O rynku motoryzacji

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *