Ekstremalne wyzwania na drodze ku niezawodności. Inżynierowie SEAT-a zdradzają arkana swojej pracy

  • Priorytetem marki SEAT jest zapewnienie absolutnej niezawodności i bezpieczeństwa
  • Modele marki SEAT przechodzą rygorystyczne testy na całym globie
  • W wynikach testów Euro NCAP modele SEAT-a osiągają maksymalne oceny.

Kilkudziesięciu wykwalifikowanych inżynierów i techników wraz z flotą kilkunastu samochodów wyrusza na ekstremalne wyzwania obejmujące nie mniej niż 25 000 przejechanych kilometrów i 80 różnorodnych testów. To wyjątkowe przedsięwzięcie odbywa się w południowej Hiszpanii, gdzie temperatury sięgają latem 45°C w cieniu, tworząc jeden z najbardziej wymagających egzaminów wydajnościowych dla samochodów na świecie.

Jak wygląda procedura badawcza każdego nowego modelu marki SEAT? W procesie testowania pojazdy poddawane są serii ekstremalnych prób, aby zapewnić ich niezawodność w najbardziej wymagających sytuacjach. Oto kilka z nich, które gwarantują, że samochody z Martorell sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających kierowców:

  • Test trakcji i kontrolowanego zjazdu – polegający na sprawdzeniu działania systemów kontroli trakcji podczas jazdy w trudnym terenie, gdzie spadki sięgają 35%. Systemy te zapewniają kontrolowany zjazd bez konieczności użycia hamulca.
  • Test kontroli holowania – podczas ciągnięcia przyczepy istnieje większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Ten test sprawdza działanie systemu stabilności przyczepy, jednocześnie dbając o stabilność samochodu.
  • Próba Klappera – sprawdza, czy wszystkie komponenty pojazdu współpracują ze sobą bez wydawania irytujących dźwięków podczas jazdy po różnych rodzajach nawierzchni. Co istotne – typowy pojazd składa się aż z ok. 3000 współpracujących ze sobą części.
  • Test kurzu – w którym po przejechaniu przez pustynię, samochód jest testowany w celu oceny wydajności systemów filtrujących powietrze.
  • Próba żwiru – samochody pokonują 3000 kilometrów po nawierzchni żwirowej, aby ocenić wpływ nawierzchni na różne części pojazdu, szczególnie elementy podwozia – zawieszenia, nadkoli i zderzaków.

Po tygodniach intensywnych testów w ekstremalnie wysokich temperaturach i trudnych warunkach, kolejnym krokiem są testy zimowe, by upewnić się, że hiszpańskie samochody są gotowe na każdy scenariusz pogodowy i drogowy.

Za naszym sukcesem stoi nie tylko zaawansowana technologia, ale także zespół niezastąpionych inżynierów, którzy dbają o jakość naszych samochodów. Wiemy, że nie ma kompromisów w kwestii bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego nasze samochody muszą sprostać najwyższym standardom. Dzięki rygorystycznym testom, jesteśmy pewni, że samochody SEAT dostarczą nie tylko niezapomnianej przyjemności z jazdy, ale także pewności podczas każdej podróży – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT i CUPRA.

Marka SEAT, dbając o komfort i satysfakcję klientów, kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność swoich samochodów. Dlatego samochody z Martorell przechodzą nie tylko wewnętrzne, rygorystyczne testy, ale również badania zderzeniowe EuroNCAP, aby upewnić się, że są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie.

W EuroNCAP, niezależnej organizacji działającej non-profit, testujemy nasze pojazdy pod kątem bezpieczeństwa w przypadku zderzenia. Każdy z nas marzy o zdobyciu pięciu gwiazdek, co gwarantuje, że samochód jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Nasza wysoka jakość i dbałość o szczegóły pozwalają nam osiągnąć te najwyższe oceny dla modeli SEAT-a – dodaje Katarzyna Dziomdziora.

O rynku motoryzacji

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *