Ekstremalne wyzwania na drodze ku niezawodności. Inżynierowie SEAT-a zdradzają arkana swojej pracy

  • Priorytetem marki SEAT jest zapewnienie absolutnej niezawodności i bezpieczeństwa
  • Modele marki SEAT przechodzą rygorystyczne testy na całym globie
  • W wynikach testów Euro NCAP modele SEAT-a osiągają maksymalne oceny.

Kilkudziesięciu wykwalifikowanych inżynierów i techników wraz z flotą kilkunastu samochodów wyrusza na ekstremalne wyzwania obejmujące nie mniej niż 25 000 przejechanych kilometrów i 80 różnorodnych testów. To wyjątkowe przedsięwzięcie odbywa się w południowej Hiszpanii, gdzie temperatury sięgają latem 45°C w cieniu, tworząc jeden z najbardziej wymagających egzaminów wydajnościowych dla samochodów na świecie.

Jak wygląda procedura badawcza każdego nowego modelu marki SEAT? W procesie testowania pojazdy poddawane są serii ekstremalnych prób, aby zapewnić ich niezawodność w najbardziej wymagających sytuacjach. Oto kilka z nich, które gwarantują, że samochody z Martorell sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających kierowców:

  • Test trakcji i kontrolowanego zjazdu – polegający na sprawdzeniu działania systemów kontroli trakcji podczas jazdy w trudnym terenie, gdzie spadki sięgają 35%. Systemy te zapewniają kontrolowany zjazd bez konieczności użycia hamulca.
  • Test kontroli holowania – podczas ciągnięcia przyczepy istnieje większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Ten test sprawdza działanie systemu stabilności przyczepy, jednocześnie dbając o stabilność samochodu.
  • Próba Klappera – sprawdza, czy wszystkie komponenty pojazdu współpracują ze sobą bez wydawania irytujących dźwięków podczas jazdy po różnych rodzajach nawierzchni. Co istotne – typowy pojazd składa się aż z ok. 3000 współpracujących ze sobą części.
  • Test kurzu – w którym po przejechaniu przez pustynię, samochód jest testowany w celu oceny wydajności systemów filtrujących powietrze.
  • Próba żwiru – samochody pokonują 3000 kilometrów po nawierzchni żwirowej, aby ocenić wpływ nawierzchni na różne części pojazdu, szczególnie elementy podwozia – zawieszenia, nadkoli i zderzaków.

Po tygodniach intensywnych testów w ekstremalnie wysokich temperaturach i trudnych warunkach, kolejnym krokiem są testy zimowe, by upewnić się, że hiszpańskie samochody są gotowe na każdy scenariusz pogodowy i drogowy.

Za naszym sukcesem stoi nie tylko zaawansowana technologia, ale także zespół niezastąpionych inżynierów, którzy dbają o jakość naszych samochodów. Wiemy, że nie ma kompromisów w kwestii bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego nasze samochody muszą sprostać najwyższym standardom. Dzięki rygorystycznym testom, jesteśmy pewni, że samochody SEAT dostarczą nie tylko niezapomnianej przyjemności z jazdy, ale także pewności podczas każdej podróży – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT i CUPRA.

Marka SEAT, dbając o komfort i satysfakcję klientów, kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność swoich samochodów. Dlatego samochody z Martorell przechodzą nie tylko wewnętrzne, rygorystyczne testy, ale również badania zderzeniowe EuroNCAP, aby upewnić się, że są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie.

W EuroNCAP, niezależnej organizacji działającej non-profit, testujemy nasze pojazdy pod kątem bezpieczeństwa w przypadku zderzenia. Każdy z nas marzy o zdobyciu pięciu gwiazdek, co gwarantuje, że samochód jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Nasza wysoka jakość i dbałość o szczegóły pozwalają nam osiągnąć te najwyższe oceny dla modeli SEAT-a – dodaje Katarzyna Dziomdziora.

O rynku motoryzacji

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *