Rynek wideorejestratorów wciąż się rozrasta. Użytkownicy urządzeń stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i wymagający – a to jest potężny impuls dla producentów, aby nieustannie poprawiać jakość swoich produktów. Marka Mio, największy w Europie producent wideorejestratorów, także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoim klientów i właśnie wprowadziła na rynek zupełnie nowy zestaw kamer samochodowych Mio MiVue 955WD, nagrywający w rozdzielczości 4K!

4K po raz drugi!

Przednia kamera Mio MiVue 955WD oferuje nagrania w rozdzielczości 4K 2160P Ultra HD. To już druga kamera w portfolio Mio nagrywająca w tak wysokiej rozdzielczości (dotychczas w ofercie Mio był model MiVue 886). Posiada ona także tryb HDR, który ułatwi nagrywanie obrazów po zmierzchu oraz w nocy – wówczas otrzymamy nagrania w rozdzielczości 2,5K 1440P przy 30 klatkach na sekundę. MiVue 955WD posiada także duży sensor 1/1.8” oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dzięki czemu kamera jest w stanie uchwycić każdy szczegół na drodze, nawet w bardzo słabych warunkach oświetleniowych.

Model MiVue 955WD posiada bardzo szybkie, zintegrowane Wi-Fi – dzięki aplikacji MiVue Pro App możliwe jest natychmiastowe sparowanie ze smartfonem za pomocą kodu QR oraz błyskawiczna transmisja danych. Pobieranie materiałów wideo zajmuje teraz znacznie mniej czasu!

Najważniejsze wyposażenie

Nikt nie lubi płacić mandatów za zbyt szybką jazdę. Mio wie o tym doskonale, dlatego nowa kamera MiVue 955WD, podobnie jak wiele jej starszych sióstr z portfolio firmy, wyposażona jest w system ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Kamera pokazuje dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru. Wskazuje też ograniczenie prędkości oraz dostarcza informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku.

Dodatkowo Mio MiVue 955WD dzięki wbudowanego GPS wysyła ostrzeżenia o  najbliższych fotoradarach. Jest to możliwe dzięki opatentowanej funkcji Mio Smart Alert. Dzięki ostrzeganiu w ustalonej odległości i funkcji Smart Alert do wczesnego alarmowania o dużych prędkościach, kierowca będzie zawsze wiedział, z jaką prędkością należy jechać.

Zestaw wyróżnia się nowoczesnym i futurystycznym designem. Kamera przednia posiada 2,7-calowy wyświetlacz LC IPS o wysokiej rozdzielczości. Warto zwrócić uwagę, że w jej wnętrzu znajduje się superkondensator, który gwarantuje dłuższy czas pracy.

Z Mio MiVue 955WD nie musisz obawiać się zostawiania swojego auta na parkingu na wiele godzin. Dzięki aktywnemu trybowi parkingowemu podtrzymywanemu przez zasilacz Smartbox III wideorejestrator automatycznie rozpocznie nagrywanie gdy tylko wykryje drgania bądź ruch. Oznacza to, że samochód jest w pełni zabezpieczony również podczas postoju.

Tył najwyższej klasy

Tylną kamerę zestawu jest model MiVue E60. Posiada on optyczny sensor STARVIS & System RCW, który ostrzega kierowcę o kolizji wstecznej, gdy za samochodem w zbyt bliskiej odległości znajdzie się inne auto. Kamera ta wykorzystuje STARVIS firmy Sony do nagrywania wideo o bardzo wysokiej szczegółowości dzięki technologii Night Vsion w rozdzielczości 2,5K 1440P przy 30 klatkach na sekundę oraz HDR.

Komenda głosowa dla większej wygody i bezpieczeństwa każdego kierowcy

Kamera Mio MiVue 955WD została zaprojektowana tak, aby jak najpełniej zintegrować się z wnętrzem samochodu. Jej niewielki i ergonomiczny kształt pozwala umiejscowić ją tak, aby nie rozpraszała uwagi kierowcy, np. za lusterkiem. Ale to nie wszystko. Jako pierwsza kamera w portfolio Mio, MiVue 955WD wyposażona jest w funkcję komendy głosowej! Dzięki temu korzystając z niej, kierowca nie musi zdejmować rąk z kierownicy, a to w znaczący sposób podnosi poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Zestaw dwóch kamer Mio MiVue 955WD kosztuje 1200 zł.

Wraz z zestawem Mio MiVue 955WD na rynku pojawił się także siostrzany model bez kamery tylnej – jest to przednia kamera Mio MiVue 955W. Jej cena to 999 zł.

O rynku motoryzacji

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *