Czy samochody elektryczne nadają się do jazdy na długich trasach?

  • Za sprawą efektywnego akumulatora o pojemności 77 kWh, CUPRA Born jest w stanie przejechać odległość do 550 km na pojedynczym ładowaniu.
  • Pierwszy elektryk hiszpańskiej marki daje możliwość ładowania z mocą nawet do 170 kW. Dzięki temu, po zaledwie 30 minutach uzupełniania energii samochód może pokonać nawet 260 km.
  • Hiszpańska marka wykorzystuje technologię Plug&Charge, dzięki której ładowanie akumulatorów jest dużo prostsze i szybsze.
  • Akumulator w modelu Tavascan naładuje się od 0 do 100 km zasięgu w zaledwie 7 minut. Pierwszy w pełni elektryczny SUV CUPRA będzie dostępny w salonach w połowie 2024 roku.

Jeszcze kilka lat temu samochody elektryczne nie były tak popularne, jak obecnie. Jednym z powodów była obawa o to, że elektryki nie posiadały wystarczającego zasięgu na długie trasy, a infrastruktura ładowania nie była jeszcze tak rozwinięta, jak dzisiaj. W 2023 roku obawy te są już nieuzasadnione, a marka CUPRA podpowiada, dlaczego warto zdecydować się na samochód elektryczny, także na długich trasach.

Zasięg i planowanie podróży

Zasięg samochodu elektrycznego odnosi się do maksymalnej odległości, jaką pojazd może przejechać na jednym ładowaniu akumulatora, zanim pojawi się konieczność ponownego uzupełnienia energii. Jest to miara, która wskazuje, ile kilometrów lub mil pojazd może pokonać przy pełnym naładowaniu. Nowoczesne samochody elektryczne odpowiadają już na zmartwienia kierowców. Za sprawą efektywnego akumulatora o pojemności 77 kWh, CUPRA Born jest w stanie przejechać odległość do 550 km na pojedynczym ładowaniu.

Hiszpańska marka zapewnia internetowy kalkulator zasięgu, który po wprowadzeniu parametrów pojazdu, obliczy szacowany zasięg auta na jednym ładowaniu. Narzędzie bierze pod uwagę rodzaj trasy, średnią temperaturę zewnętrzną, rodzaj felg, a także klimatyzację, aby wyliczyć estymowany zasięg na daną trasę.

Szybkość ładowania

Czas ładowania aktualnie dostępnych na rynku modeli zdecydowanie się skrócił w porównaniu z autami sprzed kilku lat. CUPRA Born daje możliwość ładowania z mocą nawet do 170 kW. Dzięki temu, po zaledwie 30 minutach ładowania samochód posiada wystarczającą ilość energii do pokonania nawet 260 km. Pierwszy w 100% eklektyczny SUV marki – CUPRA Tavascan zapewni możliwość naładowania akumulatora od 0 do 100 km zasięgu w zaledwie 7 minut*. Cenniki Tavascana będą dostępne już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Samochód trafi do salonów w połowie 2024 roku.

Ładowanie w trasie

Hiszpańska marka dba nie tylko o to, aby ładowanie samochodu było możliwie jak najkrótsze, ale również, aby klient, nie musiał martwić się o opłaty za ładowanie w podróży. CUPRA oferuje proste i opłacalne rozwiązanie. Wystarczy pobrać aplikację CUPRA Easy Charging, aby uzyskać dostęp do 500 tys. punktów ładowania w całej Europie. W Polsce w ramach tej aplikacji jest zintegrowanych ponad 40% punktów ładowania (w tym sieci GreenWay, E.ON, Noxo, Elocity, EV+, IONITY). Kierowca ma możliwość dopasowania abonamentu do swoich potrzeb i może go zmieniać co miesiąc. Podczas długich wyjazdów najlepiej sprawdzi się taryfa z większym abonamentem, ale zdecydowanie niższymi kosztami za kWh, co przekłada się na obniżenie kosztów podróżowania. Dodatkowo dzięki funkcji Plug&Charge kierowca nie musi pamiętać o aplikacji czy karcie do ładowania. Wystarczy podłączyć Borna do ładowarki.

Dzięki technologii Plug&Charge ładowanie samochodu w podróży jest jeszcze prostsze i szybsze. Wystarczy, że podłączymy Borna do wybranej stacji ładowania. A następnie opłata zostanie rozliczona na podstawie wybranego planu taryfowego w ramach aplikacji CUPRA Easy Charging. Klient nie musi dokonywać autoryzacji ładowania kartą czy z aplikacji, ładowanie rozpocznie się automatycznie. Rachunek za ładowanie w ciągu miesiąca dostaniemy na maila – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT & CUPRA.

O rynku motoryzacji

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *