Jak wyglądał ruch na drogach w czasie świąt wielkanocnych?

Święta wielkanocne już za nami, pogoda w tym czasie dopisała i wielu Polaków zdecydowało się na powrót ze świątecznych obchodów dopiero w Poniedziałek Wielkanocny. Natężenie ruchu było odczuwalne dla każdego, kto w tym dniu wracał do swojego domu, a nawet w większych miastach utrzymywało się jeszcze we wtorek. Jak wyglądał ruch na drogach w okresie wielkanocnym? Zespół Yanosik przygotował specjalny raport.

Ruch na drogach zwiększył się w Wielkanocny Poniedziałek

Eksperci z Yanosik przygotowali zestawienie danych podsumowujące ruch na drogach oczami użytkowników swojej aplikacji. Wewnętrzne dane wykazują, że znaczący wzrost przejechanych kilometrów, przez kierowców korzystających ze wsparcia Yanosika w trasie, nastąpił w Wielkanocny Poniedziałek, tak samo jak i wzrost liczby unikalnych użytkowników, którzy postanowili włączyć polską aplikację dla zmotoryzowanych.

Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna upłynęły w większym spokoju na drogach, choć w niedzielę zauważyliśmy w naszych statystykach większą aktywność użytkowników Yanosika w godzinach porannych mszy (około 5:00 i 6:00 rano), a także w godzinach 8:00-10:00, w których to nastąpiły pierwsze wyjazdy na świąteczne śniadania oraz wieczorem od godziny 20:00, gdy rozpoczynały się już powroty z odwiedzin swoich bliskich – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W Wielkanocny Poniedziałek na drogach działo się znacznie więcej. Zdaniem ekspertów z zespołu Yanosik największa aktywność użytkowników aplikacji nastąpiła od godziny 18:00 i trwała aż do 23:00. Polacy w tym czasie wracali do swoich domów.

Wzrost wypadków drogowych w lany poniedziałek

Niestety wraz z wzmożonym ruchem na drogach pojawiło się również znacznie więcej wypadków i zagrożeń, które były zgłaszane przez użytkowników aplikacji Yanosik. Kierowcy również aktywnie informowali o spotykanych na trasie funkcjonariuszach policji, którzy czuwali nad bezpieczeństwem kierowców i ich rodzin powracających ze świąt do domów.

Wielkanocny Poniedziałek w ruchu drogowym przebiegł intensywniej. W tym dniu w aplikacji Yanosik odnotowaliśmy wzrost o ponad 40% zgłoszeń wypadków na trasie, o 111% więcej zgłoszeń zagrożeń oraz o 25% więcej informacji od kierowców na temat przeprowadzanych kontroli policji – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Kierowcy przestrzegali limitów prędkości na trasie

Według danych z aplikacji Yanosik kierowcy najczęściej w okresie świątecznym pokonywali trasy o krótkiej długości od 5 do 30 km, ale nie zabrakło również podróżujących w rejony oddalone od 50 do 200 km. Największe natężenie pokonywanych tras w zakresie od 50 do 200 km i więcej było widoczne w Poniedziałek Wielkanocny. Z kolei w Niedzielę Wielkanocną dominowały trasy od 5 do 40 km, co spowodowane było wyjazdami na świąteczne śniadanie do najbliższych rodzin oraz wizytami w kościele czy nekropolii.

Kierowcy, według danych z aplikacji Yanosik, sumiennie przestrzegali limitów prędkości jazdy w obszarach zabudowanych i niezabudowanych. Średnie prędkości jazdy w okresie świątecznym w terenie zabudowanym wahały się od 39 km/h do 45 km/h. Z kolei w obszarze niezabudowanym średnia prędkość jazdy utrzymywała się na poziomie powyżej 80 km/h, co jest poniżej obowiązującego limitu.

Zdaniem policji kierowcom w okresie świątecznym wciąż zdarza się jazda na „podwójnym gazie”

W czasie świąt wielkanocnych polskie drogi nadzorowało około czterech tysięcy funkcjonariuszy policji.

W czasie od Wielkiego Piątku do Wielkanocnego Poniedziałku, policjanci odnotowali 173 wypadki drogowe (o 1 wypadek mniej w porównaniu do 2022 roku), w których śmierć poniosło 21 osób (to o 6 mniej w porównaniu do 2022 roku), a 203 osoby zostały ranne (więcej o 1 w porównaniu do 2022 roku).

Spadła liczba wykroczeń przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h – w tym roku funkcjonariusze policji zatrzymali 269 kierowców, którzy je popełnili, w ubiegłym roku było ich aż 549.

Niestety w okresie wielkanocnym policjanci zatrzymali również 1 184 kierowców, którzy prowadzili samochód będąc pod wpływem alkoholu. W 2022 roku w czasie świąt wielkanocnych zatrzymano 1 265 nietrzeźwych kierowców, a w 2021 roku 1 069.

Święta wielkanocne upłynęły na polskich drogach dość spokojnie, jedynie Poniedziałek Wielkanocny przyniósł kierowcom znacznie więcej wrażeń. Natężenie ruchu było odczuwalne w większych miastach jeszcze we wtorek, po świętach. Niestety i w tym roku nie obyło się bez wypadków na drogach, a także zatrzymaniu nietrzeźwych zmotoryzowanych.

Już wkrótce majówka, dlatego przypominamy o tym, by nie wsiadać za kółko nie będąc pewnym swojego stanu trzeźwości! W każdym komisariacie można się przebadać bezpłatnie.

O rynku motoryzacji

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Nad Wisłą znajdują się liczne zakłady produkcyjne takich marek jak Inter Cars, Toyota Motor Poland czy Mercedes-Benz. Volkswagen Poznań wyprodukował od stycznia 2022 roku już 40 881 samochodów. W 2016 roku Mercedes-Benz zdecydował się wybrać Jawor w województwie dolnośląskim na lokalizację zakładu produkcyjnego o wartości 500 milionów euro. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych. Rozwijane są tam samoobsługowe linie produkcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Ponadto, szwedzki producent baterii do e-pojazdów, Northvolt, poinformował w lutym 2021 o budowie fabryki w Gdańsku. Koniec pierwszego etapu inwestycji o łącznej wartości 200 milionów dolarów zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. 

Inwestorzy z branży motoryzacyjnej w Polsce mogą korzystać z preferencyjnych przepisów podatkowych i dotacji, które są różnymi formami pomocy publicznej. Wśród środków wspierających znajdują się zwolnienia z podatku dochodowego dla inwestycji oraz podatku od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także pomoc oferowana w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają wspierać prace badawczo-rozwojowe. 

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *