Najmocniejszy samochód w portfolio marki – CUPRA Formentor VZ5 – został poddany ekstremalnej próbie na oblodzonym torze w Rovaniemi w Finlandii. Za kierownicą pojazdu zasiadł Jordi Gené, który podczas jazdy w trybie Drift maksymalnie wykorzystał możliwości tego modelu.

Kierowca zespołu CUPRA EKS, Jordi Gené, miał ostatnio możliwość przetestowania najmocniejszego modelu, Formentora VZ5, na oblodzonym torze w Laponii. Celem było pokazanie, że pojazd, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom jezdnym, potrafi doskonale poradzić sobie w każdym terenie.

Spotkanie na fińskim lodzie

Model CUPRA Formentor VZ5 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 4,2 sekundy. Tym bardziej prędkość oraz towarzyszące jej emocje i doznania były jeszcze mocniej odczuwalne na zamkniętym, oblodzonym torze.

– Dzięki dostępnej funkcji Launch Control wydobywamy całą moc samochodu ze startu zatrzymanego. Przełączając pojazd w tryb sportowy, mocno naciskamy hamulec i zwalniamy samochód, gdy silnik osiągnie wartość 4000 obr./min. Przyspieszenie na lodzie jest fantastyczne — twierdzi Jordi Gené.

Veloz to znaczy szybki

Do tej pory wyprodukowano zaledwie 7000 sztuk modelu Formentor VZ5, który obecnie pozostaje najmocniejszym pojazdem w portfolio marki. Samochód został wyposażony w napęd na cztery koła, dzięki czemu dostosowuje się do każdych warunków panujących na drodze, nie tracąc przy tym przyczepności.

– Nazwa modelu, czyli VZ5, nawiązuje do hiszpańskiego „veloz”, co oznacza szybki. Zapewniam, że w pełni oddaje, jak ten samochód przyspiesza. Na śliskim odcinku, gdzie potrafi dochodzić do problemów związanych z brakiem przyczepności, pojazd wciąż może się rozpędzić do naprawdę niesamowitych prędkości – przyznaje Jordi Gené.

Czysta radość z jazdy w trybie Drift

W modelu CUPRA Formentor VZ5 do dyspozycji kierowcy jest tryb Drift. Po jego uruchomieniu, kierujący w pełni kontroluje pojazd. Moc może być przenoszona na lewą lub prawą tylną oś, umożliwiając samochodowi pokonywanie dłuższych linii w zakrętach oraz wykonywanie spektakularnych poślizgów.

– Dla mnie tryb Drift jest jedną z najlepszych funkcji, jakie ten model ma do zaoferowania. Warto z niego korzystać na zamkniętym torze – przypomina to jazdę samochodem wyścigowym. Idealnie dostosowuje się do panujących tu warunków, a sam pojazd sprawia wrażenie bardzo sportowego. Jazda Formentorem VZ5 w takich okolicznościach jest jednym z najciekawszych doświadczeń w mojej karierze — przyznaje Jordi Gené.

Moc pod kontrolą

Dzięki mocy pojazdu 390 KM, producent gwarantuje zarówno zdolność jego przyspieszania, jak i siłę hamowania, nawet na lodzie.

– Samochód został wyposażony w 18-calowe hamulce z sześciotłokowymi zaciskami Akebono (375 mm x 36 mm), które zapewniają doskonałą siłę hamowania. Daje to kierowcy bardzo dobre wyczucie pedału i zatrzymywania pojazdu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie możliwości samochodu jest wykonanie manewru hamowania awaryjnego. Pojazd należy rozpędzić do pełnej mocy, a następnie mocno wyhamować. Formentor VZ5 nawet w najbardziej oblodzonych i śliskich warunkach szybko się zatrzymuje. Świadczy to o znakomitej zdolności hamowania pojazdu – podsumowuje kierowca CUPRA EKS.

Dane techniczne modelu CUPRA Formentor VZ5:

  • 5-cylindrowy silnik
  • Moc: 390 KM
  • Prędkość maksymalna: 250 km/h (ograniczona elektronicznie)
  • 20-calowe felgi aluminiowe
  • 18-calowe hamulce z sześciotłokowymi zaciskami Akebono (375 mm x 36 mm)

CUPRA to marka łącząca niekonwencjonalny styl, emocje i wyjątkowe osiągi. Powstała w 2018 roku w Barcelonie. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Martorell, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć wyspecjalizowanych punktów na całym świecie.  

W 2021 roku CUPRA utrzymała trend wzrostowy i napędzana sukcesem Formentora potroiła swoją sprzedaż, uzyskując poziom niemal 80 000 egzemplarzy. 

Udowadniając, że elektryfikacja i sportowy charakter doskonale do siebie pasują, w 2021 roku CUPRA zaprezentowała pierwszy w 100% elektryczny samochód marki – CUPRA Born. W 2022 roku firma poszerzyła gamę tego modelu o pojazdy z różnymi pojemnościami akumulatorów, a także o mocniejszą wersję e-Boost. Marka wprowadziła również ekskluzywną, limitowaną edycję modelu CUPRA Formentor VZ5. 

W 2024 roku premierę będzie miał drugi całkowicie elektryczny model marki – CUPRA Tavascan oraz pierwszy zelektryfikowany sportowy SUV, czyli CUPRA Terramar. Rok później na motoryzacyjnym rynku pojawi się najbardziej radykalna interpretacja miejskiego samochodu elektrycznego marki, inspirowana koncepcją CUPRA UrbanRebel.

CUPRA jest oficjalnym partnerem motoryzacyjnym klubu FC Barcelona oraz sponsorem zawodów World Padel Tour i eSports Club Finetwork KOI. Wspiera takie projekty jak festiwal Primavera Sound oraz produkcja łodzi motorowych we współpracy z De Antonio Yachts.

Ambasadorzy marki stanowią część międzynarodowego zespołu CUPRA Tribe i chcą być siłą napędową zmian. Wśród nich są: miejski artysta działający pod pseudonimem TV Boy, złoci medaliści olimpijscy Adam Peaty, Melvin Richardson i Saúl Craviotto, niemiecki bramkarz Marc ter Stegen oraz zdobywczyni Złotej Piłki i najlepsza piłkarka FIFA, Alexia Putellas. Od 2022 roku polskim Partnerem marki CUPRA jest Szymon Godziek, zawodnik specjalizujący się w ekstremalnym freestyle’u MTB i freeride.

O rynku motoryzacji

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *