Z pewnością minął już czas, gdy zainteresowanie nowinkami technologicznymi było domeną mężczyzn. Obecnie nowoczesne technologie cieszą nie tylko panów, ale i panie, choć zapewne w nieco innym wymiarze. Mężczyźni bowiem często bywają „gadżeciarzami”, a więc lubują się w nowinkach, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale i dostarczają nowych wrażeń oraz „umysłowych zagadek”. Kobiety natomiast zwykle zwracają większą uwagę na praktyczność nowoczesnych technologii. Nie inaczej jest w przypadku kamer samochodowych. Poniżej przedstawiamy kilka funkcji wideorejestratorów, które szczególnie przypadną do gustu płci pięknej.

Zestaw typu dual zabezpieczy twoje tyły!

Dla wielu pań sama jazda samochodem nie jest źródłem stresu, jednak stresujące bywają niektóre sytuacje na drodze oraz zachowanie innych kierowców. Niestety wśród wielu mężczyzn za kierownicą nadal pokutuje poczucie, że jeśli widzi „babę za kierownicą”, to może sobie pozwolić na zajechanie drogi lub wymuszenie pierwszeństwa. Właśnie z tego powodu każdej kobiecie przyda się wideorejestrator w samochodzie! A jeśli dodatkowo będzie to zestaw dwóch kamer – przedniej i tylnej – każde nieprzyjemnie zajście na drodze zostanie nagrane (zarówno z przodu, jak i z tyłu!) i w razie potrzeby będzie mogło być wykorzystane jako dowód w sądzie.

Przykładem zestawu dual jest Mio MiVue C588T. Ten atrakcyjny model ze średniej półki cenowej nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1080p przy 30 kl./s i ostrzega przed odcinkowym pomiarem prędkości oraz fotoradarach. Ten wideorejestrator kupisz w cenie 799 zł.

Odcinkowy pomiar prędkości – sposób na oszczędność

W czasach ciągłych wzrostów kar za przekroczenie prędkości, każdemu kierowcy zależy na tym, żeby unikać mandatów. W związku z tym warto wyposażyć swoje auto w nowe Mio MiVue C580, które posiada bardzo przydatną funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Kamera pokazuje dystans oraz czas do zbliżającego się fotoradaru. Wskazuje również ograniczenie prędkości oraz dostarcza informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku. Ta funkcja może w znaczący sposób ochronić domowy budżet przed uszczupleniem.

Dodatkowo Mio MiVue C580 dzięki wbudowanego GPS wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach. Dzięki ostrzeganiu w ustalonej odległości i funkcji Smart Alert do wczesnego alarmowania o dużych prędkościach, kierowca będzie zawsze wiedział, jak szybko może jechać.

Kamera Mio MiVue C580 jest do kupienia w cenie 529 zł.

Tryby parkingowe zabezpieczą auto w czasie postoju

Tryb parkingowy to jedna z najbardziej pomocnych dodatkowych funkcji, jakie może ci zaoferować wideorejestrator. Funkcja ta obserwuje otoczenie auta podczas postoju i uruchamia nagrywanie, gdy tylko wyczuje wstrząs lub ruch w zasięgu widzenia obiektywu. Tryb parkingowy można podzielić na pasywny i aktywny.

Pasywny tryb parkingowy występuje zazwyczaj w wideorejestratorach, które posiadają wbudowany czujnik przeciążeń (G-sensor). Po wyłączeniu silnika kamera przechodzi w tryb czuwania, ale G-Sensor pozostaje aktywny i reaguje na wstrząsy, np. spowodowane uderzeniem czy mocniejszym trzaśnięciem drzwi samochodu obok. Gdy G-Sensor wykryje wstrząs, po ok. 5 sekundach kamera wybudza się z trybu czuwania i rozpoczyna nagrywanie. W przypadku pasywnego trybu czuwania G-Sensora, reakcja na wstrząs oraz nagrywanie odbywa się dzięki energii płynącej z baterii wbudowanej w kamerę. Oznacza to, że czas ten jest ograniczony pojemnością akumulatora i wystarcza na kilkanaście uruchomień.

Przykładem kamery wyposażonej w pasywny tryb parkingowy jest Mio MiVue C545. Wideorejestrator ten nagrywa w jakości Full HD 1080p przy 60 kl./s i posiada szeroki kąt widzenia 140o oraz tryb HDR. Wszystko to w bardzo atrakcyjnej cenie 429 zł.

Kamery z aktywnym trybem parkingowym do działania potrzebują adapteru zasilania parkingowego z akumulatora pojazdu, niezależnego od pracy silnika w aucie. Takim adapterem może Mio MiVue SmartBox III. Urządzenie to posiada zabezpieczenie przed jego rozładowaniem, a po wyłączeniu zapłonu wysyła sygnał do kamery o przejściu w tryb parkingowy. Zapobiegnie też rozładowaniu akumulatora w aucie. Czas czuwania kamery ograniczony jest więc jedynie pojemnością akumulatora samochodowego. Kamera z trybem aktywnym posiada detekcję ruchu i wstrząsów z oddzielną, wielostopniową regulacją, dzięki czemu nagrywanie awaryjne rozpocznie się 5 sekund przed zdarzeniem.

W tryb aktywny wyposażona jest model Mio MiVue 848. Kamera ta posiada ponadto funkcję HDR, nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1080p przy 60 kl3/s i ostrzega kierowcę przed odcinkowym pomiarem prędkości i fotoradarach. Jej cena to 849 zł.

Gdzie ja zaparkowałam?

Z pewnością znasz taki scenariusz: pojechałaś na zakupy i zostawiłaś samochód na parkingu przy galerii handlowej. Myślałaś, że zapamiętałaś gdzie go zostawiłaś, jednak po powrocie stwierdzasz, że nie możesz go znaleźć i nerwowo biegasz po parkingu, zastanawiając się, jak teraz wrócisz do domu? Wystarczyłoby, gdybyś miała w aucie wideorejestrator z funkcją „Znajdź samochód” i poszukiwania byłyby proste!

„Znajdź zaparkowany samochód” to funkcja, która występuje tylko w jednym modelu na polskim rynku: Mio MiVue 818. Opcja ta wymaga uruchomienia aplikacji MiVue Pro App i połączenia smartfonu z wideorejestratorem za pomocą Bluetooth. Gdy zakończysz trasę, MiVue 818 wyśle na twój smartfon współrzędne miejsca, gdzie zostawiłaś auto. W momencie powrotu na parking, aplikacja określi twoje aktualne położenie i z dokładnością do kilku metrów i wytyczy drogę do miejsca, gdzie czeka na ciebie zaparkowany samochód.

Kamera Mio MiVue 818 kosztuje 599 zł.

O rynku motoryzacji

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *