Yanosik Traffic – remedium na niespodzianki w trasie. Moduł „Traffic” zmienił jakość podróży polskich kierowców.

Yanosik Traffic, to stosunkowo nowa opcja w aplikacji. Marka poinformowała o jej uruchomieniu w październiku ubiegłego roku. Wystarczyło kilka miesięcy, aby przekonać się, że nowy moduł w aplikacji Yanosik, może skutecznie pomóc w przypadku niespodziewanych sytuacji na drodze, które są wynikiem nagłych utrudnień, korków, zamkniętych tras oraz zorganizowanych eventów w miastach.

Jazda z Yanosik bez niespodzianek

Yanosik Traffic, to bardzo ważna funkcja w aplikacji, dzięki której kierowcy są jeszcze lepiej informowani o utrudnieniach na drogach. Zmotoryzowani zyskują wiedzę na temat robót drogowych, przewidywanym czasie ich trwania oraz o pracach, które wkrótce się rozpoczną.

Traffic dostarcza również informacje o innych zdarzeniach, które mogą powodować utrudnienia w ruchu w miastach, np.: o koncertach, meczach lub wydarzeniach sportowych. Te informacje są kierowane wyłącznie do odbiorców, których bezpośrednio dotyczą.

  • Nie ostrzegamy kierowcy jeżdżącego po Krakowie o meczu w Szczecinie. Informacja o wydarzeniach w danej lokalizacji, jest kierowana wyłącznie do odbiorców, których taka wiadomość dotyczy, z racji pokonywanych tras. Każdy news jest dokładnie opisany i pokazany na mapie w karcie szczegółowej. To też miejsce, w którym wykonawcy poszczególnych remontów lub zarządcy dróg mogą zarezerwować przestrzeń marketingową w celu komunikacji z kierowcami –informuje Olga Barańczyk, dział mapowy Yanosik

Również zapisane destynacje w aplikacji Yanosik są uzupełnione o informacje trafficowe. Na karcie zapisanego miejsca, kierowcy znajdą graficzne komunikaty o opóźnieniu, spowodowanym przez utrudnienia na trasie wraz z liczbą zdarzeń.

  • Jeśli na trasie wystąpi opóźnienie, można sprawdzić jej przebieg na przejrzystej liście utrudnień i zobaczyć, z czego ono wynika. Ta lista, to nowy element w aplikacji, ale bardzo podobny do siostrzanej, dobrze znanej kierowcom, tzw. trasówki – dodaje Olga Barańczyk, dział mapowy Yanosik

Wsparcie dla kierowców jeżdżących często autostradami i ekspresówkami

Wprowadzone zmiany w aplikacji Yanosik znacznie ułatwią podróżowanie kierowcom, którzy często przemieszczają się autostradami oraz drogami ekspresowymi. Powiadomienia o dużych utrudnieniach są im dostarczane ze znacznym wyprzedzeniem, dzięki czemu kierujący zyskuje możliwość skorygowania trasy.

Znana kierowcom trasówka, w aplikacji Yanosik, także uległa odświeżeniu. Od października ubiegłego roku, dodatkowo oznaczone są w niej odcinki autostradowe oraz ekspresowe, a także miasta i węzły, które pozwalają na zjazd z drogi, w celu ominięcia utrudnień.

Yanosik wspiera bezpieczną i płynną jazdę w polskich miastach

Dostępne w Yanosik Traffic moduły FlowCheck oraz FlowControl wspierają zarządy miast, oferując m.in. kompleksową obsługę procesów zarządzania ruchem drogowym oraz analizowania go, na podstawie aktualnych i wiarygodnych danych.

FlowCheck umożliwia analizowanie ruchu historycznego w otrzymanym obszarze, z kolei FlowControl dostarcza bieżące informacje o ruchu drogowym, w postaci zanonimizowanych danych.

Dzięki monitorowaniu ruchu w trybie live, można szybko zareagować na sytuacje awaryjne, wypadki drogowe oraz inne zagrożenia, co realnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

  • Dostęp do danych na temat natężenia ruchu oraz miejsc o największym nasileniu poruszających się pojazdów, pozwala miastom na podjęcie stosownych działań optymalizujących organizację ruchu, a tym samym – uniknięcie korków – informuje Michał Rożyński, Yanosik Traffic – System umożliwia także zbieranie danych w zakresie trendów w ruchu, co świetnie sprawdza się w długoterminowym planowaniu infrastruktury miasta, a analiza danych pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają modernizacji lub rozbudowy, aby dostosować je do rosnącego ruchu. Dostęp do danych FCD, nie tylko usprawnia ruch drogowy, ale także wspiera cele zrównoważonego rozwoju, umożliwiając miastom i firmom bardziej efektywne planowanie zrównoważonych form transportu, co przyczynia się do ograniczenia emisji spalin i poprawy jakości środowiska miejskiego  – dodaje.

Z rozwiązań FlowCheck oraz FlowControl od Yanosik skorzystały już miasta Wrocław oraz Zgorzelec. W stolicy województwa dolnośląskiego, systemy zostały zintegrowane z kamerami miejskimi ANPR, wyodrębniającymi tablice rejestracyjne ze złożonych środowisk. Z kolei w Zgorzelcu istotną funkcją okazało się pozyskiwanie informacji na temat natężenia ruchu na granicy, co pozwoliło władzom miasta na lepsze zarządzanie przepływem pojazdów na przejściach granicznych.

Yanosik analizy dla firmy

Dedykowane analizy danych od Yanosik, dają znacznie więcej możliwości. Na podstawie szczegółowych danych można z powodzeniem przeprowadzić analizę ruchu drogowego w wyszczególnionych przez klienta obszarach, znaleźć nowe lokalizacje dla firm, zweryfikować trasę klientów firmy, a nawet poddać analizie ich zachowania konsumenckie.

Yanosik nominowany do nagrody Mobile Trends Awards 2023

Z Yanosik korzysta miesięcznie ponad 2 miliony unikalnych użytkowników, do systemu co około 2 sekundy wpada nowe zgłoszenie, a dziennie kierowcy pokonują średnio ponad 49 mln kilometrów! Polski system Yanosik zyskuje uznanie nie tylko wśród kierowców…

Yanosik został nominowany w plebiscycie Mobile Trends Awards 2023. Aplikacja ma szansę zwyciężyć w kategorii Podróże i komunikacja. Komisja doceniła dynamiczny rozwój aplikacji, m.in. dzięki modułowi Yanosik Traffic.

Wyniki konkursu zostaną podane podczas oficjalnej gali 21 marca 2024 roku.

O rynku motoryzacji

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *