CEVA Logistics po raz pierwszy w historii Scuderia Ferrari wykorzystuje transport kolejowy do przewozu części Formuły 1

CEVA Logistics, światowy lider logistyki 3PL, przygotował innowacyjne rozwiązanie w zakresie transportu kolejowego dla zespołu Formuły 1 Scuderia Ferrari. To pierwszy przypadek w historii F1, kiedy do przewozu sprzętu Ferrari na trzy imprezy Grand Prix w Ameryce Północnej są wykorzystywane pociągi.   Projekt realizowany jest w ramach współpracy CEVA i Scuderia Ferrari a jego celem jest redukcja emisji CO2.

CEVA, jako partner logistyczny zespołu wyścigowego Scuderia Ferrari od 2022 roku, zapewnia dostawy sprzętu na każdy z 23 torów wyścigowych Grand Prix. Od początku współpracy CEVA pracuje nad przekształceniem programu logistycznego Scuderia Ferrari. Transport lotniczy, wykorzystywany w przewozach sześciu zestawów sprzętu o wadze 45 ton do różnych miejsc na świecie, zastąpiono kombinacją transportu morskiego i drogowego.  

W sezonie 2023 operator logistyczny zaproponował nowe rozwiązanie – dostawę sprzętu na miejsca wyścigów w Ameryce Północnej transportem kolejowym, tak aby zmniejszyć emisję CO2. Części, załadowane do 6 kontenerów o długości 16 m, zostały przewiezione na trasie liczącej ok 3218 km z Montrealu (Kanada) do Austin (USA, Teksas), a kolejnym etapem będzie licząca ponad 3200 km trasa z Austin do Las Vegas w Nevadzie.

Zespół projektowy CEVA obliczył, że rozwiązanie, wykorzystujące połączenia kolejowe między trzema miastami, gdzie organizowane są wyścigi F1, zmniejszyło emisję CO2 o 90 proc. w porównaniu z równoważnym transportem lotniczym i o 32 proc. względem rozwiązań opartych na dostawie autami ciężarowymi.

Eksperci w kompleksowej obsłudze logistycznej

Wybór odpowiedniej trasy łączącej miejsca, gdzie organizowane są wyścigi F1, jest skomplikowanym zadaniem logistycznym. W przypadku Stanów Zjednoczonych ułatwiła je  rozbudowana sieć połączeń kolejowych. Zespół projektowy CEVA ścisłe współpracuje z przewoźnikami kolejowymi, synchronizując dostawy z harmonogramem F1 Grand Prix.

Transport kolejowy dla Scuderia Ferrari połączony jest z drogowym (z terminali kolejowych), co wymaga zarządzania przeładunkiem między różnymi środkami transportu. Zespół projektowy CEVA zapewnia też specjalistyczną obsługę, koordynację i proaktywne planowanie w sytuacjach awaryjnych, tak aby zagwarantować terminowość dostaw.

Na przykład, sprzęt dostarczany z Montrealu do Las Vegas via Austin wymagał magazynowania i przewiezienia na kołach między centrum przeładunkowym CEVA w Dallas a torem Grand Prix Austin. W podobny sposób będzie realizowana dostawa sprzętu pomiędzy oddziałem CEVA w Los Angeles a torem, gdzie będzie odbywać się GP Las Vegas.

Wybrany dostawca usług logistycznych

CEVA prognozuje, że w roku 2023 różne zestawy sprzętu F1 pokonają dystans ponad 209 tys. km. Wybierając bardziej zrównoważone opcje transportu, CEVA wspiera wysiłki Ferrari w zakresie redukcji emisji i promuje bardziej zrównoważone praktyki biznesowe. Jako część grupy CMA CGM, zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Ferrari dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 r.

Mathieu Friedberg, dyrektor generalny CEVA Logistics, mówi: „Partnerstwo z Scuderia Ferrari podkreśla zaufanie, jakim darzą nas największe marki w zakresie dostarczania wiodących rozwiązań. To doświadczenie pokazuje, w jaki sposób zrównoważona logistyka może znacząco zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w Formule 1, i nie tylko. Jesteśmy zobowiązani do przygotowywania najlepszych rozwiązań logistycznych dla Ferrari, co oznacza zarówno znalezienie lepszych sposobów na transport sprzętu jak i zmniejszenie jego wpływu na środowisko. Ta inicjatywa jest zgodna z naszą długoterminową wizją i dowodzi naszego zaangażowania w ścisłą współpracę z klientami w zakresie przygotowywania bardziej zrównoważonych i efektywnych rozwiązań transportowych”.

Frédéric Vasseur, dyrektor zespołu&dyrektor generalny Scuderia Ferrari, podkreśla:

„Zmniejszenie emisji CO2 w łańcuchu logistycznym sportów motorowych i nie tylko, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Projekt pilotażowy z CEVA Logistics jest bardzo interesujący pod względem dekarbonizacji transportu i nie zamierzamy na tym poprzestać: będziemy kontynuować badania nad nowymi zrównoważonymi rozwiązaniami. Aby osiągnąć cele klimatyczne, stały dialog z partnerami i eksperymentowanie są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”.

O rynku motoryzacji

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *