BENTAYGA EWB ZDOBYWA NAGRODĘ SPECJALNĄ W KATEGORII KOMFORT PODCZAS AUTOMOBILE AWARDS

  • Bentayga EWB została wyróżniona podczas prestiżowego plebiscytu motoryzacyjnego Automobile Awards, zdobywając Nagrodę Specjalną w kategorii Komfort.  
  • Model został wyposażony w innowacyjne technologie wspierające komfort pasażerów, w tym w najbardziej zaawansowane fotele, jakie kiedykolwiek montowano w samochodach.
  • Samochód bazuje na modelu Bentayga drugiej generacji i jest dłuższy aż o 18 cm, a rozstaw osi zwiększył się do 3175 mm, dzięki czemu zyskano znaczną ilość miejsca w tylnej części kabiny, tworząc wyjątkowo luksusową przestrzeń. 

Bentayga Extended Wheelbase zdobyła Nagrodę Specjalną w kategorii Komfort w piątej edycji prestiżowego plebiscytu Automobile Awards. Model został wyróżniony przez jury składające się z 20 ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. dziennikarze motoryzacyjni. Do konkursu zgłoszono 190 różnych modeli reprezentujących w sumie 47 marek.

Wyjaśniając wybór Bentaygi EWB jako zdobywcy Nagrody Specjalnej w kategorii Komfort, Lionel Robert, organizator Automobile Awards, powiedział: – Zasiadając za kierownicą Bentleya, kierowca zachowuje pełną kontrolę nad pojazdem, jednocześnie ciesząc się wyjątkowym komfortem.

Samochód bazuje na modelu Bentayga drugiej generacji. Model ten jest dłuższy aż o 18 cm, a rozstaw osi rozciągnął się z 2992 mm do 3175 mm, dzięki czemu zyskano znaczną ilość miejsca w tylnej części kabiny, tworząc wyjątkowo luksusową przestrzeń.  

EWB wyposażono także w najbardziej zaawansowane fotele, jakie kiedykolwiek montowano w samochodach. Bentley Airline Seat gwarantują m.in. 22 poziomy regulacji oraz czujniki nacisku, dzięki którym fotel może się automatycznie dostosowywać do budowy ciała pasażerów. Pojazd posiada także innowacyjny system automatycznego klimatyzowania foteli, który pozwala samochodowi nie tylko na pomiar temperatury pasażera i dostosowanie optymalnych ustawień klimatyzacji, ale także wyregulowanie poziomów wilgotności powietrza i ciśnienia, ustalanych w sześciu niezależnych strefach.

Od swojej premiery siedem lat temu, Bentayga zdominowała segment luksusowych SUV-ów i udowodniła swoją wiarygodność dzięki różnym układom napędowym, autentycznym możliwościom terenowym, technologii hybrydowej, indywidualnym specyfikacjom i rekordowym osiągom. Dlatego z olbrzymią przyjemnością odbieramy dziś tę nagrodę specjalną, podkreślającą dążenie firmy Bentley do tego, aby każdy samochód produkowany ręcznie w naszej fabryce w Crewe był synonimem komfortu i wyjątkowego samopoczucia kierowcy. To świadectwo jakości naszego zespołu i wspaniała wiadomość dla naszych klientów, którzy mogą skorzystać z co najmniej 26 miliardów konfiguracji tego wiodącego w swojej klasie modelu – skomentował Balazs Rooz, dyrektor regionalny Bentley Motors Europe.

O marce

Bentley Motors to jedna z najbardziej pożądanych marek samochodów luksusowych na świecie. W siedzibie firmy w Crewe znajdują się wszystkie działy marki – projektowania, R&D, mechaniki oraz cztery linie produkcyjne modeli: Continental, Flying Spur, Bentayga i Mulsanne. Połączenie wyrafinowanego rzemiosła, opartego na umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z inżynierską biegłością oraz najnowocześniejszą technologią stanowi wyróżnik Bentleya jako jednej z brytyjskich marek samochodów luksusowych. Bentley stanowi przykład brytyjskiego wytwórstwa wysokiej jakości w najlepszym wydaniu. W zakładach w Crewe pracuje około 4 000 osób. W Polsce oficjalni dealerzy samochodów Bentley znajdują się w Warszawie i Katowicach.

O rynku motoryzacji

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Nad Wisłą znajdują się liczne zakłady produkcyjne takich marek jak Inter Cars, Toyota Motor Poland czy Mercedes-Benz. Volkswagen Poznań wyprodukował od stycznia 2022 roku już 40 881 samochodów. W 2016 roku Mercedes-Benz zdecydował się wybrać Jawor w województwie dolnośląskim na lokalizację zakładu produkcyjnego o wartości 500 milionów euro. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych. Rozwijane są tam samoobsługowe linie produkcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Ponadto, szwedzki producent baterii do e-pojazdów, Northvolt, poinformował w lutym 2021 o budowie fabryki w Gdańsku. Koniec pierwszego etapu inwestycji o łącznej wartości 200 milionów dolarów zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. 

Inwestorzy z branży motoryzacyjnej w Polsce mogą korzystać z preferencyjnych przepisów podatkowych i dotacji, które są różnymi formami pomocy publicznej. Wśród środków wspierających znajdują się zwolnienia z podatku dochodowego dla inwestycji oraz podatku od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także pomoc oferowana w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają wspierać prace badawczo-rozwojowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *