Diagnostyka mechatroniki skrzyni biegów

diagnostyka mechatroniki skrzyni biegów

Skrzynia biegów ma kluczowe znaczenie dla wielu konstrukcji w pojeździe mechanicznym. Jej głównym zadaniem jest przekazywanie mocy z silnika na koła oraz zmiana prędkości obrotowej. Stan mechaniczny skrzyni biegów zależy od poprawnej eksploatacji oraz regularnych przeglądów serwisowych. Mechatronika to hydrauliczny sterownik, który odpowiada za prawidłowe działanie skrzyni i wybranie odpowiedniego przełożenia.

Jakiekolwiek nieszczelności i zużycie prowadzą szybko do różnych problemów z funkcjonowaniem skrzyni biegów. Najbardziej narażone są skrzynie nowoczesne ze sterowaniem elektronicznym, ze względu na ich poziom skomplikowania, dużą liczbę czujników i niewielkich mechanizmów.

Regeneracja skrzyń biegów manualnych lub automatycznych jest bardzo droga, dlatego warto o nie zadbać już na wczesnym etapie eksploatacji. Istotna jest kontrola i jeśli zajdzie potrzeba wymiana oleju w skrzyni. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ważna jest także umiejętność odpowiedniego posługiwania się drążkiem zmiany biegów.

Aby utrzymać skrzynię biegów jak najdłużej w najlepszej kondycji, warto delikatnie zredukować przełożenia i nie zmieniać biegów bez wysprzęglania. Unikajmy także jazdy na wysokich biegach przy najniższych obrotach silnika.

Regeneracja mechatroniki automatycznej skrzyni musi zacząć się od dokładnej inspekcji. To oczywiście niezwykle precyzyjna operacja (przynajmniej, jeśli oczekuje się prawidłowego działania skrzyni), dlatego niewiele warsztatów się jej podejmuje.

Przy testowaniu usterek związanych z mechatroniką skrzyni biegów wykorzystuje się urządzenie Hydra-Test, które pozwala przeprowadzać liczne testy na sterownikach i elektrozaworach. Sprzęt umożliwia wykonanie testów indywidualnych dla pojedynczego zaworu jak i dla wszystkich zaworów jednocześnie. Urządzenie Hydra-Test (Computer Control System), pozwala na badanie sterowników elektrohydraulicznych przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania. Hydra-Test przeprowadza testy w sposób automatyczny. W trakcie testów sekwencje, otwierania i zamykania zaworów, na wszystkich biegach oraz zaworu Lock-up, zaworów regulacji ciśnienia hydrokinetycznego, powtarzane są wielokrotnie – od 1 do 100 powtórzeń na zawór.

Test ten pozwala nam na dokładne sprawdzenie każdego elementu i określenie, które z nich są uszkodzone lub pracują nieprawidłowo i wymagają wymiany na nowy. Oprogramowanie stanowiące integralną część Hydra-Testu może testować elektrozawory PWM, EPC regulacji ciśnienia lub zawory zmiany biegu.

Zastosowanie Hydra-Testu, pozwala na: statyczny i dynamiczny test elektrozaworów. Testy są wykonywane automatycznie lub ręcznie. Pomiar parametrów elektrycznych elektrozaworów. Statyczny i dynamiczny test kompletnych sterowników. Naprawa i regulacja sterowników automatycznych skrzyń biegów. https://autoservice-grabowiecki.pl/test-mechatroniki-kinergo/

Regeneracja skrzyń biegów wymaga dużej wiedzy i zasobnego portfela właścicieli samochodów, dlatego zawsze wykonujemy naprawę w wyspecjalizowanych warsztatach. 

Zobacz również regenerację filtrów DPF https://autoservice-grabowiecki.pl/regeneracja-filtra-dpf/

O rynku motoryzacji

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *